Jak przygotować nasze pupile do wiosny

Mimo iż zima w tym roku nie była najsurowsza to z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Gdy przyroda budzi się do życia, my także chcemy „odżyć” po zimie. Tak samo jak my, na wiosnę czekają nasi milusińscy. W naszym przypadku po zimie najważniejsza jest odbudowa skóry i włosów. Jak to jest w przypadku psów? Wbrew pozorom musimy bardzo dokładnie przygotować psa by mógł się w pełni cieszyć wiosną.

By zadbać o dobrą formę naszego pupila musimy zwrócić szczególną uwagę na grzbiet, łapy, mordkę. Jednak najważniejszą sprawą jest sprawdzenie stanu sierści, ponieważ ona przez okres zimowy najbardziej cierpi. Najlepszym zabiegiem poprawiającym kondycję sierści jest regularne czesanie, które oprócz aspektów wizualnych posiada także zdrowotne. Przed wypuszczeniem psa na pierwsze wiosenne harce powinna odbyć się być jego kąpiel. Pierwsze mycie powinno odświeżyć sierść, wyczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń i nawilżyć. Należy pamiętać by do mycia psa używać specjalnych szamponów dostosowanych do danej rasy psa. By bardziej poprawić formę i komfort naszego pupila warto zadbać o jego sierść w okolicach łap, brody, brzucha i uszu. Te niewielkie zabiegi kosmetyczne na pewno sprawią, że nasz pies będzie zadowolony a my będziemy mieli pewność co do jego odpowiedniego przygotowania.

Wiosenne odchudzania razem z psem? Czemu nie?

Zimą ze względu na pogodę psy tak jak i ludzie lubią sobie poleniuchować. Często na wiosnę chcemy zadbać o swoją formę by po zimowym lenistwie zgubić zbędne kilogramy. Warto też zadbać o nasze psy i sprawdzić czy przypadkiem ten problem ich nie dotyczy. Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego warto zabrać czworonoga do weterynarza w celu zrobienia ogólnych badan i zważenia go. Nadwaga dotyczy także psów, więc w tym przypadku ważne będzie wdrożenie kuracji odchudzającej.

Zimą ludzie jak ich zwierzęta są narażone na wiele chorób, które ujawniają się wraz z przyjściem wiosny. Pamiętajmy zatem by oprócz zabiegów pielęgnacyjnych zadbać także o zabiegi witaminowe. Nowy sezon wiosenny ma być dla nas i naszych psów czasem odbudowania się po zimie więc warto poświecić czas dla naszego czworonoga by w pełnym zdrowiu cieszył się razem z nami.

Mateusz Stępniak

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję