Zastanawiasz się, czy pozycja, w jakiej wypoczywa Twój pupil, ma znaczenie? Wiele wspomina się o tym, że ułożenie ciała podczas snu przekazuje informacje o charakterze człowieka – jak jest w przypadku zwierząt? Okazuje się, że uważna obserwacja śpiącego psa może dać Ci kilka cennych wskazówek dotyczących jego charakteru i aktualnego nastroju. Sprawdź, dlaczego pies kładzie się na plecach, boku lub brzuchu i co to oznacza!
Od razu spieszymy z odpowiedzią – w żadnym wypadku! Jeśli martwisz się, dlaczego pies śpi na plecach, to zupełnie niepotrzebnie. Zwróć uwagę, że zwierzak w takiej pozycji odsłania wszystkie wrażliwe części swojego ciała. Skoro pozwala sobie na to, możesz być pewny, że czuje się bezpiecznie i w pełni swobodnie. Warto też wiedzieć, że Twój czworonożny przyjaciel ma gruczoły potowe umiejscowione w poduszkach łap, a na brzuchu znajduje się znacznie cieńsza warstwa sierści. Dzięki temu w upalne dni śpiący pies radzi sobie z wysoką temperaturą, kładąc się na plecach – sprzyja to termoregulacji i zwiększa komfort pupila.
Właściciele zwierzaków z pewnością niejednokrotnie dostrzegają zabawne i zaskakujące pozycje, w których wypoczywają ich czworonogi. Skoro wiesz już, dlaczego pies kładzie się na plecach, zwróć też uwagę na spanie:
Jeśli bacznie obserwujesz swojego zwierzaka, zaważysz, że przyjmuje on przeróżne pozycje podczas odpoczynku. Nie musisz w nie ingerować – tak jak człowiek, również Twój pupil ma rozmaite preferencje dotyczące snu. Gdy Twój pies śpi na plecach w upalne dni, możesz podarować mu matę chłodzącą lub zadbać o skuteczniejszą klimatyzację w pomieszczeniu. Zwróć uwagę, czy legowisko jest wykonane z oddychających materiałów i nie powoduje nadmiernego pocenia czworonoga. Ryzyko przegrzania wskutek zbyt wysokich temperatur występuje u szczeniąt i psich seniorów, a także u ras o płaskich i krótkich nosach czy osobników z nadwagą.
Pamiętaj, żeby nie budzić swojego pupila niepotrzebnie. Sen ma kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu, dlatego – jeśli nie jest to konieczne – nie wybudzaj zwierzaka i pozwól mu wypocząć. Czy pies śpiący na plecach szkodzi swojemu kręgosłupowi? Choć może to tak wyglądać, ta pozycja jest w pełni bezpieczna, jeśli pupil ma wystarczająco duże legowisko, a jego głowa nie zwisa i nie przekrzywia się w nienaturalny czy wymuszony sposób.
Osoby zapraszające swoje zwierzaki do łóżka mogą zauważyć, że niektóre z nich wybierają miejsce w nogach, inne z kolei wygodnie rozkładają się na poduszce. Dlaczego pies śpi przy głowie? Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że lubi czuć Twoje ciepło i być blisko – dzięki temu ma też poczucie kontroli nad sytuacją i zapobiega Twojemu nagłemu zniknięciu. Może również okazać się, że pupil decyduje się na spanie z Tobą, ponieważ jego posłanie stało się niewygodne. Koniecznie sprawdź psie legowisko – z jakiego materiału zostało wykonane, czy nie uległo zniszczeniu lub odkształceniu?
Zależy Ci na komforcie Twojego pupila i chcesz, żeby jego sen skutecznie go regenerował? Zajrzyj do naszej oferty i sprawdź nasze legowiska dla psów! Niezależnie od tego, czy Twój pies śpi na plecach, brzuchu czy zwinięty w kłębek, z pewnością znajdziesz dla niego idealne posłanie. Skorzystaj z intuicyjnego kreatora legowisk i zamów produkt wykonany zgodnie z indywidualnym projektem!