Trening czystości – czyli nauka załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz – w przypadku psów przebiega zwykle szybko i raczej nie sprawia trudności. Te czworonogi z łatwością pojmują, że właściciel nie chce mokrych niespodzianek w domu i cierpliwie czekają na pory spaceru lub same sygnalizują konieczność wyjścia. Zdarza się jednak, że pies – nie tylko szczeniak – sika na legowisko, łóżko lub w innych miejscach w mieszkaniu. Sprawdź, jakie mogą być tego powody i jak temu zapobiec.
Chcąc dowiedzieć się, dlaczego pies sika do legowiska, warto prześledzić proces nauki czystości, która powinna mieć miejsce w wieku szczenięcym: pomiędzy 3 a 16 tygodniem życia zwierzaka. To właśnie wtedy Twój pupil poznaje podstawowe zasady funkcjonowania w domu – uczy się, co mu wolno, jakie zachowania są niedopuszczalne oraz gdzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne czy jak je sygnalizować. Kluczowa dla skuteczności jest regularność spacerów – dzięki temu psi organizm ma szansę przyzwyczaić się do stałych pór wypróżniania. Weź pod uwagę, że im młodszy pies, tym trudniej mu zapanować nad oddawaniem moczu. Mniejsze rasy mają mniejsze pęcherze, dlatego wymagają częstszych spacerów. Na początku należy wychodzić na zewnątrz nawet co godzinę, po każdej zabawie, jedzeniu i piciu. Jeśli szczeniak sika na legowisko, może okazać się, że powodem jest jego niedojrzałość i nieumiejętność zapanowania nad pęcherzem – na to potrzeba czasu i cierpliwości.
Istnieje jednak szereg innych przyczyn, dla których Twój pupil zanieczyszcza swoje posłanie. Pies sika na łóżko? Powody mogą być następujące:
Zastanawiasz się, jak oduczyć psa sikania na łóżko, do legowiska czy w innych miejscach w mieszkaniu? Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i konsekwencja podczas przeprowadzania treningu czystości. Jak już wspomniano – wychodź ze szczeniakiem na spacer tak często, jak to możliwe i dawaj mu jak najwięcej okazji do tego, aby oddał mocz na zewnątrz. Na początku nauki przygotuj smaczne nagrody, które zadziałają jak motywacja i pomogą zwierzakowi zrozumieć, że takie zachowanie Ci się podoba. Pamiętaj, że młody pies nie sika na legowisko ze złej woli – zwyczajnie potrzebuje czasu, aby nauczyć się zapanować nad swoim organizmem.
Często zdarza się jednak, że dorosły pies sika na łóżko – dzieje się tak, gdy został przygarnięty ze schroniska lub znaleziony w terenie. W takim przypadku nie znasz jego historii i może okazać się, że poprzedni właściciel zaniedbał te kwestie i czworonóg nie przeszedł treningu czystości. To Twoim zadaniem będzie, aby nauczyć go, że potrzeby fizjologiczne załatwia się podczas spacerów. Im starszy pies, tym trudniejsze wyzwanie, jednak nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami – cierpliwość z pewnością przyniesie sukces. Żeby zmniejszyć swój stres, na czas nauki usuń przedmioty, które mogłyby zostać zniszczone przez psi mocz. Zrezygnuj z dywanów, narzut na łóżko, poduszek i zabezpiecz newralgiczne miejsca nieprzemakalnymi podkładami – w sklepach zoologicznych znajdziesz takie przeznaczone dla zwierząt, możesz też skorzystać z wyrobów dla niemowląt.
Jeśli dorosły pies sika na legowisko, choć wcześniej odbył trening czystości i opanował umiejętność kontroli oddawania moczu, może okazać się, że powody są poważne – wtedy warto skonsultować się ze specjalistą. Weterynarz pomoże wykluczyć czynniki fizjologiczne – zbada zwierzaka i sprawdzi, czy nie cierpi on na jakieś choroby mogące być przyczyną takich zaburzeń. Behawiorysta z kolei przeprowadzi wywiad i postara się ustalić, czy w codziennym życiu psa nie zaszły istotne zmiany, przez które zaczął on sikać w domu. W każdym z tych przypadków otrzymasz wskazówki, jak postępować ze swoim pupilem, aby zapobiec podobnym problemom.
Praktyczne i odporne na zabrudzenia – właśnie takie powinno być zwierzęce posłanie, zwłaszcza jeśli Twój pies sika do legowiska. Zajrzyj do naszej oferty i wybierz produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, które z łatwością wypierzesz. Znajdziesz tam bogaty asortyment akcesoriów dla szczeniaków i dorosłych psów.