Dlaczego pies wyje w nocy? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

wyjący pies - dlaczego to robi

Jeśli Twój pies wyje w nocy, szczeka lub głośno piszczy przez sen, może skutecznie zakłócić wypoczynek domowników i być prawdziwym utrapieniem dla sąsiadów. Okazuje się, że przyczyn takiego zachowania jest wiele, jednak nie warto się poddawać. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby, aby zapobiegać nocnym hałasom i przywrócić pożądaną ciszę. Dowiedz się, czemu psy wyją i jak sobie z tym poradzić.

Gdy pies wyje w nocy – poznaj przyczyny tego hałasu!

Nie da się ukryć, że odgłos psiego wycia jest uciążliwy, przenikliwy i nie sposób go zignorować – niesie się do sąsiednich mieszkań, a jeśli masz otwarte okna, mogą usłyszeć go nawet właściciele dalszych zabudowań. Nie dziwi zatem, że – gdy pies wyje – chcesz poznać powody jego zachowania i pragniesz temu zapobiec. Warto więc dowiedzieć się, czemu psy wyją. Przyczyn wydawania tych dźwięków może być kilka:

  • lęk separacyjny – pozostawiony sam w domu zwierzak odczuwa strach przed samotnością i oddzieleniem od swojego pana. Wtedy właśnie – aby zasygnalizować tęsknotę i obawę, że nie wrócisz – Twój pupil zaczyna wyć,
  • komunikacja – psy to zwierzęta stadne, a niektóre rasy nadal mają w sobie dzikie instynkty. Gdy pies wyje w nocy, może to oznaczać, że nawołuje inne czworonogi lub odpowiada im,
  • ból lub choroba – jeśli Twój pupil nagle zaczyna nocny koncert, zwróć uwagę na jego zachowanie – sprawdź, czy na ciele nie pojawiły się niepokojące rany lub obrzęki, czy zwierzak nie wylizuje konkretnego miejsca lub nie stał się osowiały i pozbawiony energii. Może bowiem okazać się, że pies sygnalizuje w ten sposób odczuwane dolegliwości,
  • błędy wychowawcze – proces socjalizacji pupila oraz nauczenie go prawidłowych zachowań to trudne zadanie i nierzadko – zwłaszcza początkujący właściciele – popełniają szereg błędów, które skutkują niechcianymi rezultatami. Czemu psy wyją? Niektóre z nich zostały tego nauczone! Chcąc uspokoić szczekającego lub głośno piszczącego zwierzaka, wiele osób zaczyna go głaskać i nagradzać go swoją atencją – to utrwala takie zachowanie,
  • znudzenie – nie tylko szczeniaki lubią się bawić i potrzebują rozładować nagromadzoną energię. Także dorosłe psy wymagają zapewnienia rozrywki. Jeśli pies wyje w nocy, zastanów się, czy miał wystarczającą ilość ruchu, aby wybiegać się i zmęczyć.

Co robić, gdy pies wyje w nocy? Sprawdź, jak sobie radzić z tym problemem!

Skoro już wiesz, czemu psy wyją, masz duże szanse, żeby uporać się z tym uciążliwym zachowaniem swojego pupila. Pierwszym krokiem do wyeliminowania męczących odgłosów jest zweryfikowanie przyczyn. Jeśli przypuszczasz, że powodem może być znudzenie i brak wystarczającego rozładowania energii, spróbuj wydłużyć spacery lub zwiększyć ich intensywność. Wprowadź zabawy urozmaicające czas i zmuszające zwierzaka do myślenia, takie jak poszukiwanie ukrytych przedmiotów, aportowanie, nauka nowych sztuczek i komend. To wszystko pozwoli mu zapomnieć o nudzie, a zmęczenie sprawi, że w nocy – zamiast przeszkadzać wszystkim swoim wyciem – będzie błogo spał.

Jednak nie zawsze jest tak prosto – gdy to nie pomaga, a Ty nadal nie wiesz, dlaczego pies wyje w nocy, zaprowadź go do weterynarza. Pomoże on rozwiać wątpliwości dotyczące stanu zdrowia zwierzaka. Nieraz wystarczy prosta diagnostyka, aby zlokalizować źródło bólu i złagodzić dolegliwości mogące być przyczyną psiego zawodzenia.

Pies wyje w nocy przez błędy wychowawcze – co robić?

Nawet jeśli przypuszczasz, że Twój pies wyje przez błędy, jakie popełniłeś w trakcie jego wychowania, to nic straconego! Proces oduczenia pupila wydawania takich dźwięków może być żmudny, ale konsekwencja pomoże Ci uporać się z tym problemem. Przede wszystkim zadbaj o zminimalizowanie lęku separacyjnego. Jak tego dokonać? Pomysłów jest kilka, a najpopularniejsze wśród nich to:

  • zmiana sposobu wychodzenia z domu – gdy pies wyje podczas Twojej nieobecności, zmień atmosferę, w jakiej opuszczasz mieszkanie. Zrezygnuj z czułego żegnania i przytulania. Zamiast tego spokojnym głosem poinformuj pupila, że wychodzisz i niedługo wrócisz – podczas pierwszych prób dotrzymuj słowa i faktycznie nie zostawiaj zwierzaka samego na długo,
  • zainwestuj w atrakcyjną zabawkę – aby zająć czymś czworonoga na czas separacji, podaruj mu nowy gadżet do zabawy – dzięki temu nie będzie miał czasu na tęsknotę,
  • zostaw włączony telewizor lub grające radio – to nieco niestandardowy sposób, jednak w wielu przypadkach działa. Dodatkowe odgłosy w tle sprawiają, że pies nie czuje się samotny.

Kiedy zwrócić się po pomoc do specjalisty?

Zdarzają się sytuacje, gdy pies wyje w nocy i w dzień, a właściciel nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z tym problemem. Wtedy warto poprosić o pomoc behawiorystę – doświadczony profesjonalista dokona trafnych obserwacji, przeprowadzi wywiad i dotrze do przyczyn uciążliwych dźwięków, a także da cenne wskazówki, jak zmienić psie zachowanie. Warto pamiętać, żeby zaangażować się we współpracę i konsekwentnie stosować wyznaczone zasady – tylko wtedy zwierzak zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Inne dźwięki wydawane przez Twojego pupila – co robić, gdy pies piszczy przez sen, szczeka lub warczy?

Podobnie jak ludzie – również zwierzęta mogą śnić. Jeśli pies piszczy przez sen, może to oznaczać, że właśnie w swoich sennych marzeniach przeżywa silne emocje. Zdarza się, że zwierzaki szczekają, warczą, a nawet poruszają łapami – nie powinno Cię to niepokoić ani być powodem budzenia czworonoga! To naturalne zachowanie.

Gdy jednak pies piszczy przez sen często, zastanów się, czy ma wystarczająco wygodne posłanie – być może przyczyną jest dyskomfort, który z łatwością zniwelujesz, inwestując w nowe legowisko.

Podaruj swojemu pupilowi wygodny sen – wybierz legowiska z oferty Angel Beds

Jeśli przypuszczasz, że powodem nocnego hałasu jest dyskomfort, zajrzyj do naszej oferty legowisk asortyment. Dzięki wygodnym legowiskom Twój pies zapomni o wyciu i odpłynie w nocny wypoczynek! Zadbaj o komfort zwierzaka i wybierz wysokiej jakości produkty, które możesz spersonalizować zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Na tej stronie używamy ciasteczek, aby lepiej działała. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Więcej tutaj.

akceptuję